kontaktirajte nas
-
Ferde Hauptmana 7
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina - +387 33 71 30 60
- info@kabeltech.co.ba
Izbor kabelskih stopica elektroenergetskom sektoru je ogroman. Donošenje ispravnog izbora može biti teže nego što mislite. Međutim, odabir pravilne kabelske stopice je ključan za osiguravnje čistih i sigurnih električnih spojeva.
Ovim pregledom pružamo detaljniji uvid u najčešće kabelske stopice za bakarne provodnike, pomažući vam da shvatite na šta trebate obratiti pažnju pri odabiru kako bi obezbjedili siguran i trajan električni spoj.
Kabelske stopice za bakarne provodnike, povezane s provodnikom putem tzv. hladnog oblikovanja, neki su od najčešćih spojeva u elektroinženjeringu.
Izbor pravilne kabelske stopice također ovisi o klasi vodiča koji će se obrađivati. Kao primjer, dostupni su sljedeći tipovi kabelskih stopica za kabele prema DIN EN 60228:
Za osiguranje sigurnog presanja vodiča upotrebom DIN kabelskih stopica za presanje, preporučuje se korištenje alata za presanje s kodiranim umecima prema DIN 48083-4 standardu. Za cijevne kabelske stopice potrebno je poštovati zahtjeve odgovarajućeg proizvođača.
Bakarne limene stopice prema DIN 46234 presaju se dubokim utiskivanjem (ident crimping).
DIN 46235 je standard koji definiše primjenu, dimenzije i oznaku kabelskih stopica za presanje. Kabelske stopice, prema ovom standardu, mogu se koristiti za jednožilne, višežilne, finožične i licnaste vodiče. Dizajn vodiča definisan je standardom DIN EN 60228 (IEC 60228). Dizajn vodiča je prethodno bio opisan u standardu VDE 0295. Bakarne kabele prema DIN 48201-1 također je moguće obrađivati pomoću ovih kabelskih stopica.
Prilikom obrade sektorskih vodiča, važno je osigurati da su sektorski vodiči prethodno zaobljeni pomoću odgovarajućeg alata. Za tu svrhu prikladna je oprema za preoblikovanje (uobličavanje) s odgovarajućim košuljicama za sektorske vodiče.
Oznake na proizvodu pružaju korisne informacije o porijeklu i upotrebi kabelskih stopica, a isto vrijedi i za cijevne kabelske stopice. Evo primjera šta znači “KL 20 12 – 120”:
KL: Kod proizvođača (u ovom konkretnom slučaju Klauke)
20: Broj alata (samo za kabelske cijevi prema DIN 46235)
12: Metrička dimenzija vijka za povezivanje – u ovom slučaju vijci M12
120: Nazivni poprečni presjek provodnika u mm²
Kabelske stopice također imaju oznake koje pružaju informacije o broju i širini presanja. Standard preporučuje šesterokutne čelične čeljusti prema DIN 48083-4 za obradu. Dimenzije šesterokuta opisane su u ovom standardu. To znači da možete biti sigurni da je veza definitivno u skladu s DIN standardom. Nazivni poprečni presjeci vodiča kabelskih stopica kreću se od 6 mm² do 1000 mm², a promjer rupa za povezivanje vijka kreće se od M5 do M20.
Kabelske stopice izrađene su od elektrolitičkog bakra: bakrena cijev oblikuje se u kabelsku stopicu presanjem i rezanjem. Kabelske stopice su standardno prekrivene kositrom radi zaštite od korozije – jednako kao i cijevne kabelske stopice i bakarne limene stopice. Dostupne su i verzije s sjajnim završetkom odnosno bez kositra.
Cijevne kabelske stopice “Standardni tip” se češće koriste nego DIN kabelske stopice. Također su izrađene od elektrolitskog bakra. Svojom dimenzijom i dužinom razlikuju se od DIN kabelskih stopica. Obično su kraće i imaju druge dimenzije cijevi.
Izdržljivost električne i mehaničke veze spoja nije narušena zbog kraće cijevi. Zbog različitih dimenzija cijevi, općenito nije moguće raditi sa svim klasama vodiča prema DIN EN 60228 . Općenito se samo višežilni provodnici mogu obrađivati cijevnim kabelskim stopicama putem šesterokutnog prešanja. Također je moguće presati finožične vodiče putem profila presanja sa dubokim utiskivanjem. Također je moguće raditi I sektorske vodiče sa ovim kabelskim stopicama. Za rad je potrebno provodnik prethodno uobličiti odgovarajućim košuljicama za sektorke vodiče i umecima za uobličavanje. Za razliku od DIN kabelskih stopica, prednost cijevnih kabelskih stopica odnosi se na manje troškove proizvodnje. Za cijevne kabelske stopice potrebno je manje bakra što se odražava na manju cijenu proizvoda.
Za razliku od DIN kabelskih stopica, cijevne kabelske stopice nemaju nikakve oznake za presanje zbog različitih profila presanja koji se mogu primjeniti. Više informacija o potrebnom broju presanja možete saznati od odgovarajućeg proizvođača. Klauke je, na primjer, pripremio informacije o potrebnom broju preanja u tehničkom prilogu katalogu. Cijevne kabelske stopice, naravno, dostupne su i kao verzije pod kutom od 45° i 90°.
Bakarne limene stopice DIN 46234 su podložne standardizovanim zahtjevima u pogledu primjene, dimenzija i oznake. Bakarne limene stopice koriste se za presanje nekoliko finožičnih i licnasih vodiča. Međutim, za razliku od kabelskih stopica prema DIN 46235, bakarne limene stopice prema DIN 46234 nisu pogodne za višežilne pojedinačne vodiče.
Nazivni poprečni presjeci vodiča bakarnih limenih stopica kreću se od 0,5 mm² do 240 mm², promjer rupa za povezivanje vijaka od M2 do M16. Bakarne limene stopice koriste se, na primjer, u izradi električnih ormara ili u izradi željezničkih vozila. Baš kao i cijevne kabelske stopice, bakarne limene stopice se uglavnom sastoje od elektrolitičkog bakra.
Međutim, za proizvodnju se koristi drugačiji sirovinski materijal: dok se kabelske cijevi za presanje proizvode od cijevi, bakarne limene stopice se izrađuju od bakarnih limova. To znači da imaju karakteristični lemljeni spoj.
Kvalitet lemljenog spoja je ključna za rezultat presanja. Ako su lemljeni spojevi loše kvalitete, postoji rizik da će se otvoriti tijekom presanja. Za razliku od kabelske stopice za presanje prema DIN 46235, bakarne limene stopice se ne presaju šesterokutnim profilom presanja, već se presaju isključivo s profilima za duboko utiskivanje. Klauke vam može ponuditi različite alate za tu svrhu.